• „Srdcom k umeniu.“

Zistite, čo je nové na našej škole
          • Svetový deň umenia

Svetový deň umenia - 15. 4. pripadá na dátum narodenia Leonarda da Vínci v roku 1453. Tento renesančný umelec je považovaný za génia nielen v maliarstve ale aj v hudbe, anatómii a najmä v konštrukčných vynálezoch. My vo výtvarnom odbore sme si pozreli prezentáciu o spomínanom velikánovi. Deň umenia sme si pripomenuli i návštevou troch výstav slovenských umelcov Horňáka, Cibulovej a Hrivíkovej v dudinských liečebných domoch. Stihli sme si aj vyskúšať maľbu na stojanoch ako veľkí umelci a vytvoriť krásne diela.

• Vých. koncert pre prvý stupeň ZŠ

Tematika ľudovej piesne sa niesla aj druhým výchovným koncertom, ktorý si pre žiakov 1.stupňa spojenej školy Dudince pripravili ich usilovní a talentovaní spolužiaci. Mladí poslucháči sa na koncerte dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o slovenských ľudových tradíciách a zároveň si mali možnosť vypočuť veľa krásnych piesní z nášho kultúrneho dedičstva.

• Úspešné výtvarné spektrum v Leviciach

Regionálne osvetové centrum v Leviciach organizovalo 61. ročník celoštátnej postupovej súťaže Výtvarné spektrum pre neprofesionálnych maliarov. Naši dvaja dospelí študenti sa ho úspešne zúčastnili. Porota zo 70 zaslaných diel vybrala do krajského kola aj diela Miroslava Reizera a Viktórie Ojcár Tóth. Dňa 8.4. 2024 sa v Leviciach konal rozborový seminár, vernisáž a slávnostné odovzdávanie cien. Išlo o veľmi vydarenú akciu, kde sa porota pozostávajúca z troch profesionálnych maliarov vyjadrila ku každému dielu podrobnejšie a mali sme možnosť diskutovať s ostatnými súťažiacimi o ich tvorbe. Bola to jedinečná možnosť spoznať tvorcov v regióne osobne. Okrem toho sme si mohli vychutnať hudobný program mladých umelcov a výborné pohostenie. Jedna súťažiaca sa ho nemohla zúčastniť a preto sme sa rozhodli výstavu trvajúcu do 19. 4. 2024 navštíviť aj počas vyučovania s ostatnými spolužiakmi.

• Veľkonočné tvorenie

Žiaci výtvarného odboru si v marci mali možnosť vytvoriť veľkonočnú dekoráciu z rôzneho materiálu. Predškoláci maľovali sadrové odliatky a z vlny vytvorili farebných zajačikov. Prváci, ktorí tvoria aj v ZUŠ dve triedy, trpezlivo motali brmbolčekové kuriatka. Druháci z hliny vymodelovali zajačiky a z papiera lepili pre ne košíky. Tretiaci, štvrtáci a piataci prvýkrát tvorili patchworkové polystyrénové vajíčka, na ktoré použili pestré látky. Šiestaci a siedmaci okrem hlinenej tvorby kačičiek a ovečiek využili aj vyfúknuté vajíčka, kde fixkami imitovali vyšívané vzory. Všetci to zvládli bravúrne a dúfam, že potešili domácnosti s malou, milou výzdobou.

• Dospeláci v ateliéri

Neskutočná atmosféra prúdi v ateliéri každé štvrtkové predpoludnie. Dospelí študenti prídu na chvíľu zabudnúť na povinnosti a starosti. Vymenia ich za farebnú tvorivosť, uvoľnenie a priateľstvá. Tie tu vznikli napriek rôznemu veku. Prvoradá je láska k výtvarnému umeniu. Za odvahu v prekonávaní nových výziev si zaslúžia obdiv a pochvalu.

• Koncerty, vernisáže

• Ďakujeme všetkým za spoluprácu.