• Dokumenty

• Organizácia prijímacieho konania a hodnotiace kritéria pre výtvarný odbor

• DO VÝTVARNÉHO ODBORU SA PRIJÍMAJÚ ŽIACI:

•od 5 rokov MŠ a 1. ročníka ZŠ
            •študenti SŠ, VŠ, príp. dospelí
            Komisia sleduje u uchádzačov o štúdium schopnosť vnímania a pozorovania tvaru, predstavivosť a tvorivosť na základe pamäti

Podmienkou prijatia na štúdium je splnenie požadovaných predpokladov úspešné vykonanie talentovej prijímacej skúšky vo výtvarnom odbore v základnom štúdiu alebo štúdiu pre dospelých, v rámci ktorej zisťujeme u uchádzačoch schopnosti tvorivého, priestorového – kompozičného a zručnosti v jemnej motorike, zmysel pre farbu a detail vo výtvarnom prejave podľa skutočnosti a predstavy.
            Obsah talentových prijímacích skúšok pripravuje a schvaľuje predmetová komisia výtvarného odboru. Na posúdenie uvedených študijných predpokladov uchádzačov o prijatie na štúdium vo výtvarnom odbore riaditeľ ZUŠ zriaďuje trojčlennú prijímaciu komisiu a vymenúva jej členov. Pri vydaní rozhodnutia o prijatí, resp. neprijatí uchádzačov prihliada na závery prijímacej komisie, ktorá odporučí, resp. neodporučí prijatie na štúdium na základe prijímacích – talentových skúšok a následne sa uvedené rozhodnutia doručujú ich zákonným zástupcom, resp. plnoletým uchádzačom o prijatie na štúdium.
            Do základného štúdia, skráteného štúdia a štúdia pre dospelých prijíma riaditeľ školy žiakov na základe výsledkov talentovej skúšky, pričom môže prijať aj nadaných žiakov, ktorí nedosiahli, alebo prekročili vek odporúčaný v učebnom pláne výtvarného odboru. Na základe odporúčania prijímacej komisie môže uchádzačov, ktorí prekročili odporúčaný vek pre štúdium, zaradiť do vyššieho ako prvého ročníka.
            Do rozšíreného štúdia zaraďuje riaditeľ školy na návrh triedneho učiteľa žiakov, ktorí úspešne vykonali komisionálnu skúšku.
            Termín a miesto konania talentovej prijímacej skúšky vyhlasuje riaditeľ školy najmenej jeden mesiac vopred a konajú sa spravidla od 1. apríla do 15. júna. Na našej škole sa organizujú v dvoch termínoch. Presný dátum je stanovený v pláne práce školy na konkrétny školský rok, býva uverejnený na webovej stránke školy a plagátoch, na základnej a materskej škole, na vývesných informačných tabuliach v priestoroch školy a v káblovej televízii mesta Dudince.

Jednotlivé oblasti sú hodnotené každým členom komisie bodovaním v rozsahu 0 – 5.

Bodovacia stupnica:

5 – výborné prevedenie bez chýb
            4 – veľmi dobré prevedenie, s malými nepresnosťami
            3 – dobré prevedenie s menšími nedostatkami
            2 – slabšie prevedenie s väčšími nedostatkami
            1 – podpriemerné prevedenie s veľkými nedostatkami
            0 – nedostatočné prevedenie

Kritériom pre prijatie je získanie spravidla najmenej 30 bodov bodovacej stupnice po súčte bodov od všetkých troch členov komisie. O skúške sa vedie písomný protokol, kde je zaznačené bodové hodnotenie jednotlivých členov komisie.